Роберто Ферари (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роберто Ферари

Ферари на Тур де Франс 2013
Лични податоци
Цело име Роберто Ферари
Роден 9 март 1983 (1983-03-09) (32 г.)
Гавардо, Италија
Висина 1,73 м
Маса 70 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Лампре-Мерида
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2006–2007
2008–2009
2010
2011–2012
2013-
Тим Тенакс
ЛРП Бракес-Балан
Де Роса-Стак Пластик
Андрони Џокатоли
Лампре-Мерида
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2012)
Последна промена
27 октомври 2014

Роберто Ферари (италијански: Roberto Ferrari; р. 9 март 1983 во Гавардо) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лампре-Мерида.[1] Претходно, во 2011 и 2012 возел за професионалната континентална екипа Андрони Џокатоли.[2].

По третата етапа на Џиро д’Италија 2012 во Хорсенс, Данска, Ферари бил казнет со префрлување од 10. на 192. место, откако судиите на трката одлучиле дека тој бил одговорен за несреќата, која го собори светскиот првак Марк Кевендиш и лидерот во трката Тејлор Фини, откако се преместил од левата кон десната страна на патот во последните метри.[3] По несреќата изјавил дека „Јас не се грижев што се случува зад мене“. Тој не доби јавно одобрување со оваа изјава.[4] Подоцна, Ферари ја освоил етапата 11 – најдолгата етапа на трка – во спритерска завршница во Монтекатини Терме.[5]

Достигнувања[уреди]

2006
1. ГП Чита ди Фелино
1. Трофео Чита ди Бреша
2007
12. ГП Коста делји Етруки
2008
1. Пролог Тур Ивоарин де ла По
4. ГП Коста делји Етруки
2009
1. Меморијал Марко Пантани
4. ГП Денен
2010
1. ГП ди Лугано
1. Џиро дел Фриули
1. Етапа 5 Трка Бриксија
2011
Тур де Сан Луис
1. Етапа 1
1. Етапа 3
2. ГП Коста делји Етруки
2012
1. Рут Адели
1. Флеш д’Емерод
1. Етапа 5, Трка околу Тајван
1. Етапа 11 Џиро д’Италија
2013
2. Копа Берноки

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 143 147 150 144
Jersey yellow.svg Тур 157
Jersey red.svg Вуелта 145

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]