Ричмондски мост (Тасманија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ричмондски мост
Намена моторни возила, пешаци и велосипеди
Премостува Јаглена Река
Место Ричмонд, Тасманија, Австралија
Вк. должина 41 м
Ширина 7,2 м
Најдолг распон Министерство за инфраструктура, енергетика и ресурси
Отворен 1825
Координати 42°44′01″ ЈГШ 147°26′22″ ИГД / 

Ричмондскиот мост (англиски: Richmond Bridge) — своден мост од културно-историско значење долж познатиот пат B31 наречен „Пат на осудениците“ (Convict Trail) во Ричмонд, 25 km северно од Хобарт во Тасманија, Австралија. Ова е најстариот мост во Австралија кој сè уште се користи.

Историја[уреди]

Спомен-плоча на Ричмондскиот мост која накратко ја раскажува неговата историја

Темелот на Ричмондскиот мост е удрен на 11 декември 1823 и изградбата траела сè до 1825 година, сето време користејќи робијашка работна сила. Мостот првобитно го носел името „Бигиев мост“ (Bigge's Bridge), именуван по кралскиот комесар Џон Биги, кој ја воочил потребата од мост во 1820 г.

Во 2005 година мостот бил прогласен за место од инзвонредно историско значење и бил прогласен за културно наследство на Австралија.

Изградба[уреди]

Ричмондскиот мост е изграден од песочник одломен од ридот Бучерс Хил, па пренесуван од робијашите со рачни колички. Тој се состои од четири главни свода, секој со распон од 4,3, 8,1, 8,3, 8,5, 8.3 и 4.1 метри, кои се издигаат над нагибени носачи со заострени триаголни краеви порамнети со течението на реката.

Надворешни врски[уреди]