Ридер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ридер
Место во Баленштет
Грб на Ридер
Ридер се наоѓа во Германија
Ридер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Баленштет
Основни податоци
Површина 21,41 км2
Надм. височина 231 м
Население 1.788  (31 декември 2012)
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06507
Повик. бр. 039485
Портал www.rieder-harz.de
Координати 51°44′00″ СГШ 11°10′00″ ИГД / 

Ридер (германски: Rieder) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 декември 2013 е дел од градот Баленштет. Помеѓу 1 јануари 2011 и 19 февруари 2013 била дел од градот Кведлинбург.[1]

Наводи[уреди]