Рене Реџепи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рене Реџепи во 2011

Рене Реџепи дански: René Redzepi, албански: René Rexhepi) е дански готвач кој раководи со ресторанот „Нома“ )Noma). Роден е во Копенхаген на 16 декември 1977. Потекнува од тетовското село Џепчиште, од татко Албанец и мајка Данка.[1]

Во 2011 г. е избран за „Најдобар готвач на светот“, а ресторанот „Нома“ неколку години по ред ја добива титулата „Најдобар ресторан во светот“ и Мишленови ѕвездички. Во 2012 г. е прогласен за 11-ти највлијателен човек во светот, а се има појавено на насловната страница на весникот „Тајмс“.[2]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]