Рачибож

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рачибож
Рачибож
Грб
Грб
Мото на градот:
Локација
Координати : 50°05′N 18°13′E

Временска зона : CET (UTC+1)
- лето: (DST) CEST (UTC+2)

Управа

Држава

Полска

Војводство

Шлезија

Повјат

Рачибож

Општина

Рачибож

Градоначалник

Миро Ленк
Географија

Површина

74,96 km²

Надморска височина

Население

Население

56,727

Густина

777,9 ж./km²
Општи податоци

Поштенски број

47-400

Повикувачки број

+48 32

Автомобилска ознака

SRC

Официјална страница

www.raciborz.pl

Рачибож (полски: Racibórz, германски: Ratibor), е град и општина во Полска во Шлезија. Хшанов се наоѓа на двете страни на реката Одра. Има површина од 74,96 km² и 56,727 жители.