Рафаел Валс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рафаел Валс

Валс победувајќи на етапата 2 на Тур де Сан Луис 2010
Лични податоци
Цело име Рафаел Валс Фери
Роден 25 јуни 1987 (1987-06-25) (27 г.)
Кокентаина, Шпанија
Висина 1,79 м
Маса 64 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Лампре-Мерида
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2007
2008
Релакс-ГАМ (стажант)
Скот-Американ Биф (стажант)
Професионални клубови
2009

2010–2011
2012–2013
2014–
Бургос Монументал-Кастилја и Леон
Футон-Сервето-Фуџи
Вакансолел-ДКМ
Лампре-Мерида
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Оман (2015)
Последна промена
16 март 2015

Рафаел Валс Фери (шпански: Rafael Valls Ferri; р. 25 јуни 1987 во Кокентаина) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лампре-Мерида.[1]

Валс го напуштил Вакансолел-ДКМ на крајот на сезоната 2013[2] и му се приклучил на Лампре-Мерида за сезоната 2014.[1]

Достигнувања[уреди]

2008
9. Краен пласман Гран при ду Португал
2009
4. Краен пласман Сиркуто Монтањес
10. Краен пласман Тур де л’Авенир
2010
2. Трофео Инка
3. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 2
Jersey red.svg Планински пласман
9. Трофео Деја
2014
8. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
2015
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Оман
1. Етапа 4
8. Краен пласман Париз-Ница

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Шпанско засилување: Рафаел Валс Фери во Лампре-Мерида“, „Лампре-Мерида“, New Master SRL, 12 септември 2013 (конс. 31 октомври 2013).
  2. Аткинс, Бен. „Вакансолел-ДКМ објави дванаесет нови возачи за 2012“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 3 јануари 2012 (конс. 7 јануари 2012).