Ралички Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Маршалските Острови.

Раличките Острови (маршалски: Rālik[1]) или Ралички синџир, е назив за западниот островски синџир кој е дел од Маршалските Острови. Името на маршалски значи „залез“. Источниот дел од земјата е составен од островскиот синџир наречен Ратачки Острови. Според податоците од 1999 година, на островите живееле 19.915 жители.

Острови и атоли[уреди]

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]