Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
2004 Men's Olympic handball tournament
Податоци за првенството
Домаќини  Грција
Траење 14 август - 29 август
Репрезентации 12 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта (во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Champions  Хрватска
Второпласиран  Германија
Третопласиран  Русија
Четвртопласиран  Унгарија
Ракомет на
Летните олимписки игри
Handball pictogram.svg
Турнир
мажи  жени
Екипи
мажи  жени

Ракометниот олимписки турнир за мажи еден од двата настани од ракометот на Летните олимписки игри 2004, во Атина, завзема место во Спортскиот Павилјон (Олимписки Комплекс Фалиро) за време на прелиминарната фаза и четврт-финалето (14 август–24 август), и во Олимписката Арена Хелинико за време на полуфиналето и натпреварите за медали (27 август - 29 август). Учество на турнирот завземаа 180 играчи од дванаест национални тимови.

Медалисти[уреди]

Злато Сребро Бронза
 Хрватска (CRO)  Германија (GER)  Русија (RUS)

Прелиминарна фаза[уреди]

Група A[уреди]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Хрватска 5 5 0 0 146 129 17 10
 Шпанија 5 4 0 1 154 137 17 8
 Јужна Кореја 5 2 0 3 148 148 0 4
 Русија 5 2 0 3 145 145 0 4
 Исланд 5 1 0 4 143 158 -15 2
 Словенија 5 1 0 4 130 149 -19 2

Сите времиња се според Источноевропското време (UTC+2)

14 август
09:30
Шпанија Шпанија 31–30 Јужна Кореја Јужна Кореја Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
14 август
14:30
Русија Русија 28–25 Словенија Словенија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
14 август
19:30
Хрватска Хрватска 34–30 Исланд Исланд Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
16 август
09:30
Јужна Кореја Јужна Кореја 35–32 Русија Русија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
16 август
11:30
Хрватска Хрватска 27–26 Словенија Словенија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
16 август
14:30
Шпанија Шпанија 31–23 Исланд Исланд Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
18 август
09:30
Хрватска Хрватска 29–26 Јужна Кореја Јужна Кореја Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
18 август
11:30
Исланд Исланд 30–25 Словенија Словенија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
18 август
19:30
Шпанија Шпанија 29–26 Русија Русија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
20 август
09:30
Јужна Кореја Јужна Кореја 34–30 Исланд Исланд Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
20 август
11:30
Шпанија Шпанија 41–28 Словенија Словенија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
20 август
19:30
Хрватска Хрватска 26–25 Русија Русија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
22 август
09:30
Словенија Словенија 26–23 Јужна Кореја Јужна Кореја Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
22 август
11:30
Хрватска Хрватска 30–22 Шпанија Шпанија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
22 август
19:30
Русија Русија 34–30 Исланд Исланд Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро

Група B[уреди]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Франција 5 5 0 0 135 108 27 10
 Унгарија 5 4 0 1 132 124 8 8
 Германија 5 3 0 2 139 110 29 6
 Грција 5 2 0 3 117 130 -13 4
 Бразил 5 1 0 4 105 133 -28 2
 Египет 5 0 0 5 110 133 -23 0

Сите времиња се според Источноевропското време (UTC+2)

14 август
11:30
Унгарија Унгарија 33–28 Египет Египет Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
14 август
16:30
Германија Германија 28–18 Грција Грција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
14 август
21:30
Франција Франција 31–17 Бразил Бразил Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
16 август
16:30
Франција Франција 29–25 Грција Грција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
16 август
19:30
Унгарија Унгарија 20–19 Бразил Бразил Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
16 август
21:30
Египет Египет 14–26 Германија Германија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
18 август
14:30
Франција Франција 26–23 Унгарија Унгарија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
18 август
16:30
Грција Грција 26–25 Египет Египет Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
18 август
21:30
Германија Германија 34–21 Бразил Бразил Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
20 август
14:30
Грција Грција 26–22 Бразил Бразил Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
20 август
16:30
Унгарија Унгарија 30–29 Германија Германија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
20 август
21:30
Франција Франција 22–21 Египет Египет Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
22 август
14:30
Франција Франција 27–22 Германија Германија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
22 август
16:30
Унгарија Унгарија 26–22 Грција Грција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
22 август
21:30
Бразил Бразил 26–22 Египет Египет Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро

Нокаут фаза[уреди]

Четврт-финале Полуфинале Финале
                   
       
 Flag of Croatia.svg Хрватска  33
 Flag of Greece.svg Грција  27  
 Flag of Croatia.svg Хрватска  33
   Flag of Hungary.svg Унгарија  31  
 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја  25
 Flag of Hungary.svg Унгарија  30  
 Flag of Croatia.svg Хрватска  26
   Flag of Germany.svg Германија  24
 Flag of Germany.svg Германија  32
 Flag of Spain.svg Шпанија  30  
 Flag of Germany.svg Германија  21 Натпревар за трето место
   Flag of Russia.svg Русија  15  
 Flag of France.svg Франција  24  Flag of Hungary.svg Унгарија  26
 Flag of Russia.svg Русија  26    Flag of Russia.svg Русија  28


Четврт-финале[уреди]

24 август
10:00
Франција Франција 24–26 Русија Русија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
24 август
12:30
Јужна Кореја Јужна Кореја 25–30 Унгарија Унгарија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
24 август
14:30
Хрватска Хрватска 33–27 Грција Грција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
24 август
17:00
Германија Германија 32–30 Шпанија Шпанија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро

Полуфинале[уреди]

27 август
12:30
Хрватска Хрватска 33–31 Унгарија Унгарија Олимписка Арена Хелинико
27 август
14:30
Германија Германија 21–15 Русија Русија Олимписка Арена Хелинико

Натпревар за трето место[уреди]

28 август
19:30
Унгарија  26–28  Русија Олимписка Арена Хелинико
Судии: Мигас (ГР), Бавас (ГР)

Финале[уреди]

29 август
14:45
Хрватска  26–24  Германија Олимписка Арена Хелинико
Судии: Хансон (ШВЕ), Олсон (ШВЕ)

Натпревари за места[уреди]

натпревар за 5-то/8-мо место[уреди]

  Натпревари за 5-8 место Натпревар за 5-то место
             
 Flag of Greece.svg Грција 29  
 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 24  
 
     Flag of Greece.svg Грција 15
   Flag of France.svg Франција 33
Натпревар за 7-мо место
 Flag of Spain.svg Шпанија 27  Flag of South Korea.svg Јужна Кореја  24
 Flag of France.svg Франција 29    Flag of Spain.svg Шпанија  31
27 август
07:30
Грција Грција 29–24 Јужна Кореја Јужна Кореја Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
27 август
09:30
Шпанија Шпанија 24–29 Франција Франција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро

28 август
12:30
Јужна Кореја Јужна Кореја 24–31 Шпанија Шпанија Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро

28 август
17:30
Грција Грција 15–33 Франција Франција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро

Натпревар за 9-то место[уреди]

24 август
09:30
Бразил Бразил 25–29 Исланд Исланд Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро

Натпревар за 11-то место[уреди]

24 август
07:30
Словенија Словенија 30–24 Египет Египет Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро

Распоред и статистики[уреди]

Класификација
Gold medal icon.svg  Хрватска
Silver medal icon.svg  Германија
Bronze medal icon.svg  Русија
4  Унгарија
5  Франција
6  Грција
7  Шпанија
8  Јужна Кореја
9  Исланд
10  Бразил
11  Словенија
12  Египет

Наводи[уреди]