Пјерик Федриго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пјерик Федриго

Федриго на Четири дена Денкерк 2011
Лични податоци
Цело име Пјерик Федриго
Прекар Носот (Ле Нез)
Роден 30 ноември 1978 (1978-11-30) (36 г.)
Марманд, Франција
Висина 1,72 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Бретањ-Сеше Енвиронемент
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2002–2004
2005–2010
2011–2014
2015-
Кредит Агрикол
Бјуик Телеком
ФДЖ
Бретањ-Сеше Енвиронемент
Значајни победи
Тур де Франс, 4 етапи
Четири дена Денкерк (2005)
Тур ду Лимузен (2005–2007)
Критериум Интернационал (2010)
Национален друмски првак (2005)
Последна промена
16 јануари 2015

Пјерик Федриго (француски: Pierrick Fédrigo; р. 30 ноември 1978 во Марманд) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бретањ-Сеше Енвиронемент. Тој бил француски национален друмски првак во 2005 година и има освоено четири етапи на Тур де Франс.

Кариера[уреди]

Федриго ја освоил етапата 14 во Гап во 2006, етапата 9 во Тарб во 2009 и две етапи во По: етапата 16 во 2010 и етапата 15 на изданието во 2012. На изданието во 2010 бил дел од избрана група, која се искачила на две искачувања од екстра категорија и едно искачување од втора категорија. Тој се борел со останатите седум членови на бегството, вклучувајќи го Ленс Армстронг и победил.[1] Федриго освоил исто така и неколку трки, вклучувајќи ги Четири дена Денкерк во 2005 и Критериум Интернационал во 2010. Неговиот прекар е „le nez de Marmande“ (Носот на Марманд) поради неговиот препознатлив нос. Во септември 2014 година, Бретањ-Сеше Енвиронемент објавиле дека потпишале со Федриго за 2015 година.[2]

Достигнувања[уреди]

2002
1. Етапа 4 Тур ду Лимузен
1. Етапа 3 Париз-Корез
2003
1. Етапа 6 Тур де л’Авенир
2004
1. Краен пласман Тур ду Лимузен
1. Етапа 2
2005
1. Национален друмски првак
1. Краен пласман Четири дена Денкерк
1. Шоле-По де Лоара
2006
1. Етапа 14 Тур де Франс
1. Краен пласман Тур ду Лимузен
1. Етапа 1
2008
1. Етапа 4 Четири дена Денкерк
1. Етапа 3 Волта а Каталуња
2009
1. Етапа 5 Четири дена Денкерк
1. Етапа 6 Критериум ду Дофине Либере
1. Етапа 9 Тур де Франс[3]
2010
1. Етапа 16 Тур де Франс
1. Краен пласман Критериум Интернационал
1. Етапа 1
1. Бодовен пласман
2011
2. Гран при Монтреал
2. ГП де Плимелек-Морбијан
4. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2012
1. Етапа 15 Тур де Франс
2. Краен пласман Критериум Интернационал
1. Етапа 3
6. Краен пласман Четири дена Денкерк
2013
1. Париз-Камемберт
4. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
6. Краен пласман Етоал де Бесеже
7. Краен пласман Тур де Лимузен
8. Краен пласман Критериум Интернационал
9. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2014
4. Шоле-По де Лоара
10. Ла Дром Класик

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур СО 76 46 29 84 32 56 57 48 59
Jersey red.svg Вуелта СО СО

СО = се откажал

Наводи[уреди]

  1. Fedrigo holds off Lance to win Stage 16“, „FOXSports“, FOXSports.com, 22 јули 2010 (конс. 28 ноември 2012).
  2. Косинс, Питер (10 септември 2014). „Бретањ потпиша со Федриго како дел од проширувањето на екипата“. http://www.cyclingnews.com/news/bretagne-sign-fedrigo-as-team-expands. конс. 4 октомври 2014. 
  3. „Федриго триумфирал на деветтата етапа“. BBC Sport. 12 јули 2009. http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/other_sports/cycling/8146748.stm. конс. 13 јули 2009. 

Надворешни врски[уреди]