Птујско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Птујско Езеро
Птујско Езеро - Градот Птуј заедно со езерото Птуј во позадина
Градот Птуј заедно со езерото Птуј во позадина
Место Драва
Координати 46°24′07″ СГШ 15°53′36″ ИГД / 
Земји во сливот Словенија
Макс. должина 5,500 m
Макс. ширина 1,600 m
Површина 0.35 km²
Макс. длабочина 12 m
Водна зафатнина 20 милиони m³
Надм. височина на површината 217.5 m
Острови 2
Населени места Птуј

Птујското езеро (словеначки: Ptújsko jézero) е најголемо вештачко езеро во Словенија.

Површината на езерото изнесува 346 хектари. Птујското езерот се наоѓа на реката Драва во околината на градот Птуј. Настанало со Површина језера износи 346 хектара. Птујско језеро се налази на реци Драви у околини Птуја. Настанало со изградбата на браната на реката Драве кај Птуј (1968 година). Езерото служи како акумулација за хидроцентралата Формин, но исто така како и рекреациона површина за веслање, едрење на даска и риболов. Браната која ја преградува реката е висока 19 метри а нејзината должина изнесува 120 метри.

Литература[уреди]

  • Firbas, Peter: Vsa slovenska jezera : leksikon slovenskih stoječih voda. DZS, Ljubljana 2001 (COBISS)

Видете уште[уреди]

Надворешни врски[уреди]