Солун (округ)

Од Википедија, слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Солун)
Прејди на: содржини, барај
Солун
Περιφερειακή ενότητα
Θεσσαλονίκης
—  Округ  —
Општини во Солун
Солун во рамките на Грција
Координати: 40°40′ СГШ 23°10′ ИГД / 
Земја Грција
Област Централна Македонија
Админ. центар Солун
Површина
 • Вкупна 3.683 км2
Население (2011)
 • Вкупно 1.110.312 жит.
Пошт. бр. 54x xx - 57x xx
Пов. бр. 231, 2391-2397
ISO 3166 GR-54
Рег. таб. NH
Портал pkm.gov.gr

Солун (грчки: Περιφερειακή ενότητα Θεσσαλονίκης) — округ во Егејска Македонија, денес Грција. Ги опфаќа административниот центар Солун, Лагадина и северниот дел на полуостровот Халкидик. Округот е втор по население во Грција и прв во Егејска Македонија. Опфаќа вкупно 14 општини.


Општини и заедници[уреди]

Општина Изворен македонски назив YPES-код Седиште (доколку е различно) Поштенски бр. Повикувачки бр.
Агиос Атанасиос Каваклиево 2101 570 03 2310-70
Агиос Георгиос Свети Ѓорѓи 2102 Аспровалта 570 21 23970-2
Агиос Павлос Свети Павле 2103 554 2310-20 & 21
Амбелокипи 2104 561 2310-72 низ 74
Аполонија 2106 Неа Аполонија 570 15 23930-4
Аретуса 2107 570 21 23950-4
Асирос Гвоздово 2108 572 00 23940-6
Аксиос Вардар 2105 Кимина 573 00 23910-4
Василика 2109 570 06 23960-2
Вертискос Берово 2110 Оса 572 00 23940-9
Ехедорос Галик 2116 Синдос 570 08 2310-78
Егнатија 2111 Профитис 573 00 23930-5
Елефтерио-Кордељо 2112 562 2310-70 низ 77
Епаноми 2113 575 00 23920-4
Таушан (Евозмос) 2115 562 2310-57 и 70
Каламарија 2120 551 2310-40 низ 49
Калиндија 2122 Зангливери 570 12 23930-3
Калитеја Калитеа 2121 545 2310-78
Коронија 2123 Геракару 570 12 23930-2
Куфалија 2124 571 00 23950-5
Лаханас Лахна 2126 Ксилополи 570 14 23940-9
Лангадас Лагадина 2125 572 00 23940-2
Мадитос 2127 Неа Мадитос 570 14 23970-4
Менемени 2128 561 2310-70 низ 79
Михањона 2129 Неа Михањона 570 04 23920-3
Микра 2130 Трилофо 575 00 23920-6
Мигдонија Мигдонија 2131 Лити 545 23940-73
Неаполи 2132 562 2310-60 низ 68
Ореокастро Даут Бали 2145 570 13 2310-69
Панорама 2133 552 2310-34
Полихни 2135 565 2310-60 низ 68
Капуџилар Пилеа 2136 552 2310-30 низ 39
Рендина Рендина 2137 570 10 23970-6
Сохос Сухо 2138 570 05 23950-
Сикјес 2140 566 2310- 20 низ 29 & 60 низ 69
Ставруполи 2139 564 2310-60 низ 69
Термаикос 2117 Пиреј 570 19 23920-2
Терми 2118 570 01 2310-41
Тесалоники Солун 2119 54x xx & 55x xx 2310-2 низ 6
Триандрија 2141 553 2310-90 низ 99
Халастра Кулакија 2142 573 00 2310-74
Халкидона Илиџиево 2143 570 07 23910-2
Хортијатис Хортач 2144 Азвестохори 570 10 2310-38
Заедница Оргинален Македонски назив YPES код Седиште (доколку е различно) Поштенски код Повикувачки број
Евкарпија Лембед 2114 564 2310-68
Певка Јуренџик 2134 570 10 2310-67

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]