Лерин (округ)

Од Википедија, слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Лерин)
Прејди на: содржини, барај
Лерин
Περιφερειακή ενότητα
Φλώρινας
—  Округ  —
Општини во Лерин
Лерин во рамките на Грција
Координати: 40°45′ СГШ 21°25′ ИГД / 
Земја Грција
Област Западна Македонија
Админ. центар Лерин
Површина
 • Вкупна 1.924 км2
Население (2011)
 • Вкупно 51.414 жит.
Пошт. бр. 53x xx
Пов. бр. 238x0, 246x0
ISO 3166 GR-63
Рег. таб. ΡΑ
Портал florina.gr

Лерин (грчки: Περιφερειακή ενότητα Φλώρινας) — округ во Егејска Македонија, денес Грција. Се наоѓа во северозападниот дел на областа Западна Македонија. Администратицен центар е Лерин.

Географија[уреди]

Се граничи со окрузите Постол на исток, Кожани на југ, Костур на југозапад, Албанија (окрузи Девол и Горица) на запад, Преспанското Езеро на северозапад и Република Македонија (општини Битола и Ресен) на север. Реката Бистрица тече на југозапад.

Поголеми планини во округот се планините Нередска Планина (2.128 м) на југозапад, Баба (2.117 м) и Ниџе (2.524 м) на североисток.

Земјоделство[уреди]

Земјоделството е една од главните стопански гранки во округот. Главните производствени гранки се пиперки и праски.

Интересни места[уреди]

Комуникации[уреди]

Радио[уреди]

Транспорт[уреди]

Општини и заедници[уреди]

Општина YPES код Седиште (доколку е различно) Поштенски код Повикувачки број
Аетос 5001 530 75 -
Аминдео 5002 532 00 23860-2
Като Клинес 5004 531 00 23850-1
Мелити 5007 Неохораки 530 71 23850-42
Перазма 5009 531 00 23580-3
Преспес 5010 Лемос 530 77 23850-51
Филотас 5011 530 70 24630-41
Флорина 5012 531 00 23850-2
Заедница YPES код Седиште (доколку е различно) Поштенски код Повикувачки број
Варико 5003 500 05 24670-94
Кристалопиги 5005 530 77 23850-45
Лехово 5006 530 73 23850-45
Нимфео 5008 530 78 23860-3

Поврзано[уреди]

Населени места во Леринскиот округ со историско-демографски преглед

Надворешни врски[уреди]