Премиер на Република Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Премиер на на Република Грција
Πρωθυπουργός της Ελλάδος
Government Seal of the Hellenic Republic.svg
Печат на Грчката влада
Функционер
Андонис Самарас

од 20 јуни 2012
Резиденција Maximos Mansion
Назначител Каролос Папуљас
како Претседател
Мандат 4 години
Прв функционер Спиридон Трикупис
Основана 13 јануари 1833
Портал Премиер на Република Грција

Премиерот на Грција (грчки: Πρωθυπουργός της Ελλάδος), или официјално премиер на Република Грција (грчки: Πρωθυπουργός της Ελληνικής Δημοκρατίας), стои на чело на Владата на Република Грција.

Моментален премиер на Република Грција е Андонис Самарас. Службеното седиште на Премиерот (но не и негово место на живеење) е Maximou Mansion во центарот на Атина.