Постол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Постол
Πέλλα
Древниот град Пела
Древниот град Пела
Местоположба
Постол се наоѓа во Грција
Постол
Координати 40°48′ СГШ 22°31′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Централна Македонија
Округ: Постол
Градоначалник: Василиос Ксирос
Население (2001)[1]
 - Население: 2.455
 - Површина: 3 км2
 - Густина: 818 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Надм. височина: 36 м
Пошт. бр.: 580 05
Повик бр.: 23820
Рег. табл.: ΕΕ

Постол (грчки: Πέλλα, Пела) — град во централниот дел дел на Егејска Македонија, на местото на некогашниот град Пела — престолнина на древна Македонија. Градот е административен центар на истоимената Општина Постол и се наоѓа во Постолскиот округ.

Историја[уреди]

Пела била голем град. До XIX век, Постол зафаќал наоѓалиште близу до горниот град, а долниот град се протегал до мочуриштата на Црна Река (денес Мавронери).[2] Селото е исто така родно место на Крсте Мисирков.

Име[уреди]

За време на византискиот и отоманскиот период, на словенските јазици градот бил познат под името Свети Апостол или Постол[3] , и на отомански турски како Allah Kilise/Алах Килише 'Господова Црква'.[4] Името Пела заживеало повторно во 1936 г.

Познати личности[уреди]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)
  2. Grande Encyclopedie, s.v. Pella
  3. Тодор Христов Симовски, Населените места на Егејска Македонија (Скопје 1998), ISBN 9989-9819-4-9, стр. 77.
  4. Grande Encyclopedie, s.v. Pella