Портико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Портикото на Врховниот Суд на САД

Портико е трем или пасаж со покрив кој се потпира на столбови непосредно пред влезот на една зграда.

Едно од најпознатите портика денес е портикото на Пантеонот во Рим.

Болоња, Италија е место славно по своите бројни портика. Тие се со збирна должна од некои 45 километра аркади, од кои 38 се во центарот на градот. Најдолгото портико на светот со 3.5 км води од работ на градот до базиликата Свети Лука.

Поврзано[уреди]