Пол Сколс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пол Сколс
P Scholes.jpg
Лични податоци
Полно име Пол Сколс[1]
Роден на 16 ноември 1974 (1974-11-16) (39 г.)[1]
Роден во Манчестер,
Англија
Висина 171 m (560 ft) [2]
Положба среден ред
Младинска кариера
1991–1994 ФК Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–2011 ФК Манчестер Јунајтед 466 (102)
2012- ФК Манчестер Јунајтед 30 (5)
Репрезентација
1997–2004 Англија 66 (14)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13
54, 23 мај 2011 (UTC).
† Учества (Голови).

Пол Арон Сколс (роден на 16 ноември 1974) е поранешен англиски фудбалер кој целата своја кариера ја поминал во екипата на Манчестер Јунајтед. Го носел епитетот на најдобар играч од средниот ред на својата генерација. Исто како Франческо Тоти во Рома и Паоло Малдини во Милан, така и Пол Сколс и неговиот соиграч Рајан Гигс целиот свој фудбалски живот го имаат посветено на еден клуб, Манчестер Јунајтед.

Пол Сколс бил репрезентативец на Англија седум години. Ги бранеше боите на "Гордиот Албион" на четири големи натпреварувања: две светски првенства 1998 во Франција и 2002 во Јапонија и Јужна Кореја, и две европски првенства 2000 во Белгија и Холандија и 2004 во Португалија. Веднаш по завршувањето на европското првенство во 2004 година, Сколс го објавил своето повлекување од репрезентативниот дрес, со цел да посвети повеќе внимание на својот клуб и своето семејство.

По крајот на финалниот натпревар во Лигата на шампионите против Барселона на 31 мај 2011 година, Сколс се откажал од фудбалот.

Пол Сколс во својата кариера, 17 години настапувал само на Манчестер Јунајтед и тоа на 676 натпревари. Тој се пензионирал како еден од модерните легенди, каде освоил десет титули во Премиер лигата, две во Лигата на шампиони, четири ФА и три трофеи во Лига купот.

Само шест месеци откако се пензионира Пол Сколс се врати одново на зелениот терен во јануари 2012.Поради проблемите во средниот ред на својот тим Сер Алекс Фергусон во јануарскиот преоден рок 2012 го натерал тренерот на резервистите во својот тим (Пол Сколс) одново да се врати во дресот на Манчестер Јунајтед.На прашањата на новинарите дали смета дека тоа е добар потег и дали Сколс може да помогне Сер Алекс вели:"Зошто да не земеме фудбалер кој е дел од нашата 20 годишна историја".Тој во своето повторно деби во Премиер лигата откако се врати на фудбалот дебитираше со гол против Болтон Вондерерс

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Hugman, Barry J. (2005). „The PFA Premier & Football League Players' Records 1946–2005“. Queen Anne Press. стр. 548. ISBN 1852916656. 
  2. „Paul Scholes Profile“. „ManUtd.com“. Manchester United. http://www.manutd.com/en/Players-And-Staff/First-Team/Paul-Scholes.aspx?section=Quote. конс. 10 јули 2011.