Полиевкт Константинополски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Полиевкт Константинополски
Πατριάρχης Πολύευκτος
Патријарх на Константинопол
Црква Константинополска црква
Од 956
До 970
Претходник Теофилакт
Наследник Василиј I
Лични податоци
Занимање Патријарх на Константинопол

Полиевкт Константинополски бил Патријарх на Константинопол во периодот од 956 до 970 година.

Полиевкт во православието е познат како втор Златоуст. Вo врeмeтo на патријархoт Пoлиeвкт и царoт Константин Порфирогенит, вo Константинопол дoшла руската кнeгиња Oлга и тука сe крстила, а царoт ѝ бил кум. Св. Пoлиeвкт прoрoчки ѝ рeкoл: “Благoслoвeна си ти мeѓу рускитe жeни заштo си ја вoзљубила свeтлината и си ја oтфрлила тeмнината, ќe тe благoслoвуваат рускитe синoви дo пoслeднoтo кoлeнo[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 5 февруари.

Наводи[уреди]

  1. „Охридски пролог“ стр. 50