Покраини во Руанда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на покраините во Руанда

Руанда е поделена на 5 покраини (руанда: intara), кои потоа се делат на окрузи (akarere) и општини (umujyi). Сè до почетокот на 2006 г, земјата се делела на 12 покраини, кога владата решила да ги прецрта границите за да се справи со проблемите што произлегуваат од геноцидот во 1994 г. Сегашните покраини се децентрализирани и имаат мултиетнички состав, како мерка за справување со поделеноста на населението по етничка линија.

Сè до 2002 г, покраините се нарекувале префектури (perefegitura).[1]

Покраини[уреди]

Покраините во Руанда се следниве:

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. „Покраини во Руанда“. Statoids. Гвилим Ло. 27 април 2010. http://www.statoids.com/urw.html. конс. 17 мај 2011.  (англиски)

Надворешни врски[уреди]