Плашица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Плашица
Заштитен статус
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Зракоперки
Ред: Краповидни
Семејство: Крапови
Род: Плашици
Вид: A. alburnus
Биномен назив
Alburnus alburnus
(Linnaeus, 1758)

Плашицата или Alburnus alburnus е вид на речна риба од фамилијата на краповидните риби.

Таа има странично сплескано тело покриено со ситни крлушки. Крлушките се ситни и лесно отпаѓаат. Устата е горна и е завртена нагоре. Долната усна е малку подадена напред пред горната усна. Грбната перка започнува зад крајот на градната перка, а завршува пред почетокот на аналната перка. Опашната перка е длабоко засечена. Градните перки се долги и речиси достигнуваат до стомачните. Телото на плашицата од горната страна е сивозелено, додека странично е сребренесто. Бојата на стомачната страна е млечнобела. По страните се протега темносива тенка линија.

Надворешни врски[уреди]