Петар Паул Рубенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Петар Паул Рубенс

Self portrait anno 1623
Роден(а) Петар Паул Рубенс
28 јуни 1577
Сиген, Вестфалија (денес Германија)
Починал(а) 30 мај 1640(1640-05-30) (воз. 62 г.)
Антверп, Spanish Netherlands (денес Белгија)
Националност Белгија
Познат(а) по сликарство, дипломатија
Движење барок

Петар Паул Рубенс (холандски: Peter Paul Rubens; Зиген, 28 јуни 1577 - Антверпен, 30 мај 1640) — фламански сликар, еден од најголемите мајстори на барокниот стил. Соединувајќи ги најдобрите традиции на италијанското сликарството и сликарството во северниот дел на Европа, тој создаде слики полни со драматика, еротика, раскош на костимите и сјај на боите.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]