Петар Игнатенко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Петар Игнатенко

Игнатенко на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело име Петар Василевич Игнатенко
Прекар Игнатен
Роден 27 септември 1987 (1987-09-27) (27 г.)
Омск, Советски Сојуз
Висина 1,80 м
Маса 63 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим Катјуша
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Професионални клубови
2009-2010
2011-
Катјуша континентален тим
Тим Катјуша
Последна промена
16 ноември 2014

Петар Василевич Игнатенко (руски: Пётр Васильевич Игнатенко; р. 27 септември 1987) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Катјуша.[1]

Достигнувања[уреди]

2007
2. Етапа 3 Пат до Пекинг
2008
2. Краен пласман Пат до Пекинг
2010
1. Краен пласман Џиро дела Вале д‘Аоста
1. Етапа 3
1. Етапа 7 Трка околу Бугарија
2012
Тур де Романди
Jersey green.svg Бодовен пласман
Jersey pink.svg Планински пласман
9. Краен пласман Трка околу Австрија
2013
6. Краен пласман Трка околу Австрија
2014
5. Краен пласман Тур де Лангкави

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]