Периферии на Грција

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Република Грција
Coat of arms of Greece.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Република Грцијадруги земји
 Портал „Политика“

Перифериите на Грција (грчки: Περιφέρειες της Ελλάδας) се официјалните регионални административни единици на Грција. Постојат 13 периферии (девет на копното, и четири островски групи), кои се понатамошно поделени на 54 префектури.

 1. Атика
 2. Епир
 3. Западна Грција
 4. Западна Македонија
 5. Источна Македонија и Тракија
 6. Јонски Острови
 7. Јужен Егеј
 8. Крит
 9. Пелопонез
 10. Северен Егеј
 11. Тесалија
 12. Централна Грција
 13. Централна Македонија

Карта која ги покажува перифериите на Грција

Во регионот Македонија постои еден автономен регион, Света Гора (Αγίον Όρος), монашка држава под грчки суверенитет. Лоцирана е на најсточниот од трите полуострови кои се истакнуваат во Егејот од периферијата Централна Македонија.

Анализа на префектурите по периферија[уреди]Видете исто така[уреди]

Шаблон:Статии за првостепени административни дивизии на европските држави