Пеле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пеле

Едсон Арантес до Наскименто (23 октомври 1940, близу Тре Коракоес, Бразил), подобро познат како Пеле, бил бразилски фудбалер, кој во негово време, најверојатно, бил најславниот спортист во светот.

Биографија[уреди]

Пеле станал член на фудбалскиот клуб Сантос во 1956 год. и го предводел тимот до светското клубско првенство во 1962 год. Бил дел од три бразилски национални репрезентации кои станаа светски шампиони (1958, 1962 и 1970). Во 1969 год. за време на неговиот 909 натпревар, тој го постигнал својот 1.000 гол. Пеле ја комбинирал неговата сила за удар и прецизноста со извонредната способност да ги предвиди чекорите на другите играчи. Во 1975 год. станал член на Космос од Њујорк во Северноамериканската фудбалска лига (NASL); се повлече од фудбалот откако го однел тимот во лигашкото првенство во 1977 год. Во 1978 год. ја добил меѓународната награда за мир, а во 1980 год. беше прогласен за спортист на векот.[1]

Наводи[уреди]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 151