Пеипус (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Lake Peipsi-Pihkva
Peipsi-Pihkva järv
Чудско-Псковское озеро
Lake Peipsi Landsat2000.jpeg
Сателитска снимка од езерото
Подрачје Естонија, Русија
Координати 58°41′ СГШ 27°29′ ИГД / 
Главни приливи Емајоги, Великаја
Главни одливи Нарва
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}47,800 km2 (18.500 sq mi) км²
Сливни земји Естонија, Русија, Латвија, Белорусија
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}3,555 km2 (1.373 sq mi) км²
Прос. длабочина 71 m (230 ft) м
Макс. длабочина 153 m (500 ft) км
Зафатнина

25 km3 (

6.0 cu mi) км³
Брег1 520 км (320 mi) км
Надм. височина 30 m (98 ft) м
Острови Пирисар, Колпина, Каменка
Населени места Мустве, Каласте
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.

Езерото Пеипус (Естонски:Peipsi-Pihkva järv, руски: Чудско-Псковское озеро, германски: Peipussee) е езеро помеѓу Естонија и Русија. Спо површина од 3,555 километри квадратни, ова езеро е петто по ред најголемо езеро во Европа. Просечната длабочина изнесува 7 метри а максималната 14,6.

Езерото Пеипус се состои од 3 дела:

  • Големо или Чудско језеро (ест. Peipsi järv, руски: Чудско озеро) со 2.670 -{km²}- на север. Некогаш терминот езеро Пеипус Се користи само за овој дел од езерото.
  • Топло Езеро (ест. Lämmijärv, руски: Тёплое озеро), 170 km² во централниот дел
  • Псковско Езеро (ест. Pihkva järv, руски: Псковское озеро), 710 km² во јужниот дел.

Во 1242 година на ова езеро се одиграла Битката на езерото Пеипус помеѓу Тевтонските витези и војската на Новогород кој ја предводел Александар Невски