Парада на победата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Парада на победата е вид на парада со која се прославува победа. Заради ова, победничката парада може да се подели на воена и (почесто) спортска парада.

Меѓу најпознатите паради во историјата се оние кои го прославуваат крајот на Првата и Втората светска војна.

Листа на воени паради на победата[уреди]

Велика Британија[уреди]

Македонија[уреди]

Советски[уреди]

Франција[уреди]

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]