Парагвајска Примера Дивизион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Моментална сезона или издание:
2012/2013
Спорт Фудбал
Основана 18 јуни 1906
Професионална од 1941
Број на тимови 12
Држава Парагвај Парагвај
Актуелен шампион Серо Портењо
Поврзани натпреварувања Паргвајска Сегунда Дивизион
Веб-сајт APF

Парагвајска Примера Дивизион (на шпански: Primera División de Paraguay или Primera División Paraguaya), позната уште како Дивизион Професионал (División Profesional), е највисокиот степен на парагвајскиот клупски фудбал. Одржувањето на шампионатот се организира од Парагвајската фудбалска асоцијација. Во Примера Дивизион учествуваат 12 тима.

Тимови во Клаусура 2012[уреди]

Надворешни врски[уреди]