Парагвајска Примера Дивизион

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Паргвајска Примера Дивизион
Моментална сезона или натпреварување 2012/2013
Спорт Фудбал
Основана 18 јуни 1906
Професионална од 1941
Бр. на екипи 12
Држава/и Парагвај Парагвај
Актуелен шампион Серо Портењо
Мреж. место APF
Поврзани натпреварувања Паргвајска Сегунда Дивизион

Парагвајска Примера Дивизион (на шпански: Primera División de Paraguay или Primera División Paraguaya), позната уште како Дивизион Професионал (División Profesional), е највисокиот степен на парагвајскиот клупски фудбал. Одржувањето на шампионатот се организира од Парагвајската фудбалска асоцијација. Во Примера Дивизион учествуваат 12 тима.

Тимови во Клаусура 2012[уреди]

Надворешни врски[уреди]