Папирусот од Дервент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Папирусот од Дервент е древен грчки папирус, пронајден во 1962 год. во некрополата на античкиот македонски град Лете во Лагадинскиот Дервент, каj селото Ајватово, Северна Грција.

Своевремено е означен како еден од големите скандали во науката, со кој се обвинија дузина имиња од грчката научна фела поради одбивање јавно да го презентираат. Четириесет и четири години откако е пронајден, Папирусот од Дервент е публикуван.

Папирусот кој датира околу 340 год. п.н.е. е од огромно значење за многу науки и претставува најстарата преживеана книга во Западниот свет. Составен е од фрагменти на коментари за една поема опишана како Орфеус.

Во моментот, ракописот се чува во Археолошкиот Музеј во Солун.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]