Папа Милтиад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Милтиадес
Pope miltiades.jpg
Родено име Милтиад
Папа од 10 јули 310
Папа до 10 или 11 јануари 314
Претходник Папа Eusebius
Наследник Папа Силвестер I
Роден непознато
Северна Африка
Починал 10 или 11 јануари 314
Рим Италија
Други папи по име Евсебиус

Папа Милтиад бил римски папа во периодот од 10 јули 310 до 10 или 11 јануари 314 година. Овој папа по потекло бил од Африка, но за неговиот живот многу малку е познато. Борбата против монтанизмот се препишува како негова најголема заслуга.

Тој е првиот папа по крајот на прогонувањето на христијаните по подпишувањето на Миланскиот едикт во 313 година.