Остеоцит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Остеоцит
Transverse Section Of Bone.png
Напречен пресек на коска
Латински osteocytus
Code Шаблон:TerminologiaHistologica

Остеоцитите се клетките од кои се составени коските.