Останкино (кула)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кула Останкино
Останкинская телебашня
224th Flight Unit Antonov An-124 over Moscow 6 May 2010.jpg
Општи податоци
Место Москва, Русија
Состојба Изградена
Изградба 1963–1967
Употреба Набљудување, телекомуникации, туризам
Висина
Антена/шилец 5.401 m (17,719.8 ft)
Покрив 3.854 m (12,644.4 ft)
Последен кат 360 m (1,181.1 ft)
Технички податоци
Спратови 120 (equivalent)
Вкуп. површина 15.000 m2 (Шаблон:Convert/ft2)
Лифтови 11[1]
Фирми
Архитект(и) Николај Никитин

Кулата Останкино (рус. Останкинская телебашня) (Erioll world.svg 55°49′11″N, 37°36′42″E ) е радио и телевизиска кула во Москва, Русија. Висока е 540 метри и во времето кога била изградена во 1967. била највисоката градба во светот, сѐ до 1975 кога ја надминала ЦН Кулата во Торонто.

Поради застарената електрика и електроника, како и нередовното одржување, во кулата на два пати избивал пожар, во 2000. и во 2007. Особено пожарот од 2000 направил голема штета и однел 3 жртви.[2][3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]