Освојувачи на медали на Зимските олимписки игри 1964

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Зимските олимписки игри 1964 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоиле медали. Најуспешна нација на игрите била репрезентацијата на Советскиот Сојуз, која освоила 11 златни од вкупно 25 медали.

Најуспешен натпреварувач на игрите била советската лизгачка Лидија Скобликова, која освоила 4 златни медали.

Список по земји[уреди]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз 11 8 6 25
2 Flag of Austria.svg Австрија 4 5 3 12
3 Flag of Norway.svg Норвешка 3 6 6 15
4 Flag of Finland.svg Финска 3 4 3 10
5 Flag of France.svg Франција 3 4 0 7
6 Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Германија 3 3 3 9
7 Flag of Sweden.svg Шведска 3 3 1 7
8 Flag of the United States.svg САД 1 2 3 6
9 Flag of the Netherlands.svg Холандија 1 1 0 2
10 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg Канада 1 0 2 3
11 Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија 1 0 0 1
12 Flag of Italy.svg Италија 0 1 3 4
13 Flag of North Korea.svg Северна Кореја 0 1 0 1
14 Flag of Czechoslovakia.svg Чехословачка 0 0 1 1
Вкупно 34 38 31 103

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]