Општини во Република Косово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Општините на Косово (албански: komuna, српски: општина) е второстепената и основната административна поделба на територијата на Косово.

Општини[уреди]

Општини
Kosovo municipalities.PNG
01. Дечани 11. Лепосавиќ 21. Призрен
02. Драгаш 12. Липљан 22. Србица
03. Ѓаковица 13. Малишево 23. Штрпце
04. Глоговац 14. Косовска Митровица 24. Штимље
05. Гњилане 15. Ново Брдо 25. Сува Река
06. Исток 16. Обилиќ 26. Урошевац
07. Качаник 17. Ораховац 27. Косовска
08. Косовска Каменица 18. Пеќ 28. Вучитрн
09. Клина 19. Подуево 29. Зубин Поток
10. Косово поле 20. Приштина 30. Звечан
Косово и Метохија

Општините Лепозавиќ, Зубин Поток, Звечан и Штрпце се со српско мнозинско население.

Поранешни општини[уреди]

Помеѓу 1990 и 2000 година, на територијата на Косово опстојувале и следните општини:

Во 2000 година двете биле споени со општина Драгаш. Бројот на општини сепак останал ист, 30, бидејќи биле создадени уште: општина Малишево, Сува Река и Глоговац.

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]