Опсада на Константинопол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Падот на градот во 1453 година (сликано во 1499)

Во текот на постоењето на Византиската империја, градот Константинопол бил под опсада неколку пати. Само две од сите опсади завршиле со преземање на градот, во 1204 година од страна на крстоносците и во 1453 година од страна на Османлиите.


Персиски и арапски опсади[уреди]

Опсада на Бугарите и Киевска Русија[уреди]

Крстоносни опсади[уреди]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Четврта крстоносна војна.
  • Прва опсада во текот на четвртата крстоносна војна во 1203 година
  • Втора опсада во текот на четвртата крстоносна војна во 1204 година, во која градот бил преземан

Византиски опсади[уреди]

Османлиски опсади[уреди]