Олоф Мелберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Олоф Мелберг
Лични податоци
Полно име Ерик Олоф Мелберг
Роден на септември 3 1977 (1977-09-03) (37 г.)
Роден во Амехарад, Шведска
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Олимпијакос
Број 4
Младинска кариера
1994–1996 Ѓулспанг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–1997 ФК Дагерфорс 47 (0)
1997–1998 ФК АИК Солна 17 (0)
1998–2001 ФК Расинг Сантандер 98 (1)
2001–2008 ФК Астон Вила 232 (7)
2008–2009 ФК Јувентус 27 (2)
2009– ФК Олимпијакос 50 (7)
Репрезентација
2000– Шведска 107 (7)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18 мај 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 10 јуни 2011

Ерик Олоф Мелберг (роден на 3 септември 1977 во Амехарад), е шведски фудбалер кој игра за Јувентус и за Шведската репрезентација. Тој најчесто игра како стопер, но одлично се снаоѓа и на позицијата десен бек.

Во јануари 2008 Мелберг бул купен од страна на Јувентус. Тој изјави дека сака да игра за Јувентус. Мелберг дебитираше за Јуве на 16 јули 2008, на натпреварот против второлигашот Пијаќенца, каде Јувентус неочекувано загуби со 1:0 на тој натпревар.