Олаине (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Олаине
Olaines novads
Olaines novada karte.png
Центар: Олаине
Површина: 296,3[1] km²
Население (2009): 20.085[2]
Гистина на население: 67,79 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Јанис Пвловичс
Мрежно место www.olaine.lv

Олаине (латвиски: Olaines novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]