Окрузи во Литванија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Литванија е поделена на 10 окрузи (литвански: apskritys) кои ги носат имињата на нивните административни центри. Окрузите се поделени на вкупно 60 општини (savivaldybės): 9 градски, 43 реонски и 8 обични. Секоја општина потоа се дели на старешинства (seniūnijos). Во 2010 г., на окрузите им е одземена управата[1] и оттогаш тие претставуваат само територијални и статистички единици.

Окрузи[уреди]


Округ
(помош со снимки)
Админ. центар Површина
(км²)
Население
(2001)[2]
Население
(2011)[2]
Густина
(жит/км²)
Алитус
(изворноинфо)

Alytus County COA.png
Алитус 5.425 (6) 187.769 158.571 (7) 29,3 (8)
Вилнус
(изворноинфо)

Vilnius County COA.png
Вилнус 9.729 850.064 810.651 83,3
Каунас
(изворноинфо)

Kaunas County COA.png
Каунас 8.089 701.529 612.532 75,7
Клајпеда
(изворноинфо)

Klaipeda County COA.png
Клајпеда 5.209 385.768 337.286 64,8
Маријамполе
(изворноинфо)

Marijampole County COA.png
Маријамполе 4.463 188.634 160.978 36,1
Паневежис
(изворноинфо)

Panevezys County COA.png
Паневежис 7.881 299.990 254.218 32,3


Таураге
(изворноинфо)

Taurage County COA.png
Таураге 4.411 134.275 109.790 24,9
Телшјај
(изворноинфо)

Telsiai County COA.png
Телшјај 4.350 179.885 153.388 35,3
Утена
(изворноинфо)

Utena County COA.png
Утена 7.201 185.962 150.598 20,9
Шјауљај
(изворноинфо)

Siauliai County COA.png
Шјауљај 8.540 370.096 305.792 35,8

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. „Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo“. Парламент на Република Литванија. http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=392936. конс. 21 август 2011. 
  2. 2,0 2,1 „IŠANKSTINIAI 2011 METŲ GYVENTOJŲ SURAŠYMO REZULTATAI PAGAL APSKRITIS IR SAVIVALDYBES“. Статистичка служба при владата на Република Литванија. 2 декември 2011. http://www.stat.gov.lt/uploads/docs/gyv_sk_surasymas.pdf. конс. 12 декември 2011.