Од Русија со љубов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Од Русија со љубов“
200п
film poster
Режирано од Теренс Јанг
Продуцент Хари Салцмен
Алберт Р. Броколи
Сценарист Ијан Флеминг
Настапуваат Шон Конери
Даниела Бјанчи
Лоте Ленија
Роберт Шо
Педро Армендариз
Музика Џон Бери
Кинематографија Тед Мур
Монтажа Питер Р. Хант
Студио Danjaq
EON Productions
Дистрибутер United Artists
Премиера 10 октомври 1963 (1963-10-10)
Времетраење 111 минути
Држава Шаблон:Film UK
Јазик Англиски
Буџет 2 милиони $
Бруто заработка 78.9 милиони $
Претходен Др.Но
Следен Goldfinger

Од Русија со љубов (1963) е вториот Џејмс Бонд шпионски филм , во кој глуми Шон Конери како измислен MИ6 агент Џејмс Бонд. Филмот е продуциран од Алберт Р. Броколи и Хари Салцман, и режиран од Теренс Јанг. Филмот е базиран врз романот со исто име од 1957г. од Ијан Флеминг. Во овој филм, Џејмс Бонд е испратен да присуствува на преминувањето на Советската конзулска службеничка Татјана Романова во Турција, каде СПЕКТАР планира да се одмазди за убиството кое го изврши Бонд врз Др.Но.