Но (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
  1. пренасочување Шаблон:Инфокутија Езеро

Езерото Но е езеро во Јужен Судан. Се наоѓа северно од мочурливата област Суд, во состав на реките Бахр ал Џабал и Бахр ел Газал. Ова езеро претствавува место каде што Бахр ел Џабал станува Бел Нил. Езерото Но се наоѓа на околу 1,156 километри низводно од Албертовото Езеро во Уганда, кое е најголемо езеро на текот на Бел Нил пред езерото Но.[1] Ова езеро се смета за централната област во која живе народот Нуер.[2]

Наводи[уреди]

  1. The Potential of the Nile River Basin, And The Economic Development of Sudan by Marcia Merry Baker, The American Almanac, 1997
  2. The Nuer of Sudan and Ethiopia by Orville Boyd Jenkins, March 1997 (hosted by strategyleader.org)