Нојкина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нојкина
Место во Видемар
Грб на Нојкина
Нојкина се наоѓа во Германија
Нојкина
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Лајпциг
Округ Северна Саксонија
Општина Видемар
Основни податоци
Површина 40,25 км2
Надм. височина 99 м
Население 2.379  (31 декември 2011)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04509
Повик. бр. 034202, 034602, 034954
Портал www.neukyhna.de
Местоположбата на место Нојкина во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°31′00″ СГШ 12°15′00″ ИГД / 

Нојкина (германски: Neukyhna) е село и поранешна општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 е дел од општината Видемар.