Нотрањско-крашки статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нотрањско-крашки статистички регион
Notranjsko-kraška statistična regija
—  Статистички регион  —
Најголем град Постојна
Површина
 • Вкупна 1.456 км2
Население (2005)
 • Вкупно 51.173 жит.

Нотрањско-крашкиот статистички регион (Словенечки: Notranjsko - kraška regija) е еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско седиште на овој статистички регион е градот Постојна.

Според податоците од 2005 година во овој регион живееле 51.173 жители.

Список на општини[уреди]

Во Нотрањско-крашкиот статистички регион има 6 општини: