Нортангерска опатија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Нортангерската опатија“  
Nortangerskata opatija.jpg
Автор Џејн Остин
Наслов на
оригиналот
Northanger Abbey
Земја Британија
Јазик Англиски
Жанр(ови) Драматичен роман со комични елементи

Нортангерска опатија (англиски: Northanger Abbey) е роман на една од највеличествените и најпознати англиски писателки на сите времиња, Џејн Остин, за првпат објавена во 1817 година. Во центарот на случувањата е сместена младата Катарина Морланд, наивна девојка која заедно со нејзините соседи, господин и госпоѓа Ален ќе биде однесена на неколку неделен престој во градчето Бат. Таму таа ќе се запознае со господин и госпоѓица Тилни, брат и сестра, но исто така и со семејството Торп, заедно со Џон и Изабела. Опишувајќи ги типичните ликови, проследени со заплети лесно за следење, Џејн Остин ја прави книгата лесна за читање, и едно од најдобрите ремек-дела напишани било кога на англиски јазик.

Заплет[уреди]

Книгата започнува со опишување на детството на Катарина Морланд.


Книга Ова е недовршена статија за литература. Вие можете да помогнете за нејзината дообработка.