Нормандски мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нормандски мост

Нормандскиот мост
Официјално име Pont de Normandie
Намена A29
Премостува Сена
Место АврХонфлеур,  Франција
Одржува Société des Autoroutes de Paris Normandie
Тип висечки мост
Вк. должина 2143,21 m
Ширина 23,60 m
Висина 214,77 m
Најдолг распон 856 m
Отворен 20 јануари 1995
Координати Erioll world.svg 49°26′09″N, 0°16′28″E

Нормандскиот мост (француски: Pont de Normandie) и висечки мост кој ја премостува реката Сена поврзувајќи го градот Авр со Хонфлеур во Нормандија, северна Франција. Има вкупна должина од 2.143,21 m (856 m помеѓу двата столба).

Го дизајнирал Мишел Вирлого. Архитекти биле Франсоа Дојел и Шарл Лавињ.[1] Изградбата започнала во 1988 и траела 7 години. Мостот бил отворен на 20 јануари 1995.

Извори[уреди]

  1. . Retrieved 30 септември 2006.

Надворешни врски[уреди]

Страничен поглед на мостот