Новосибирск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Новосибирск
Официјално знаме на Новосибирск
Знаме
Официјален грб на Новосибирск
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Новосибирск
Координати

Erioll world.svg 55°01′″N, 82°56′″E

Општи податоци
Име
- други имиња

Новосибирск
Новониколаевск
руски: Новосибирск
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Владимир Городецкиј
Географија
Население


Новосибирск (до 1925: Новониколаевск) e град во Русија, административен центар на Новосибирска област и на Сибирскиот федерален округ. Се наоѓа на Приобското плато, кај долината на река Об. Населението на градот според пописот од 2005 година е 1 425 600 жители во градот, 1 660 000 жители заедно со околината. Новосибирск е на трето место по големина во Русија веднаш по Москва и Санкт Петербург. Плоштината на градот е 500 км². Новосибирск е разделен на 10 административни региони.


]