Неуквен (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Неуквен
Flag of Neuquen province in Argentina.gif

Escudo de la Provincia de Neuquén.svg
Coat of Arms

Главен град Неуквен
Површина 94,078 km²
Население 474,155 (2001)
Густина 5.0/km²
Гувернер Хорхе Сапаг
Демоним {{{demonym}}}
ISO 3166-2 AR-Q
Provincia de Neuquén, Argentina.png
Вулкан во Неуквен

Неуквен (шпански: Neuquén) е покраина во Аргентина, лоцирана во западниот дел на земјата, а во северниот дел на Патагонија. Се граничи со покраините Мендоза на север, Рио Негро на југоисток, и Чиле на запад .

Административна поделба[уреди]

Покраината е поделена на 16 департмани departamentos.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]