Нерези (струшко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Нерези е село во Општина Струга.


Нерези
Нерези (струшко) се наоѓа во Македонија
Нерези (струшко) (Македонија)
Координати 41°20′22″ СГШ 20°36′11″ ИГД / 
Општина Општина Струга
Население 213 жит.
Пошт. бр. 6336
Надм. височина 720 - 900 м
Портал Нерези
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“


Географиja и местоположба[уреди]

Селото Нерези се наоѓа во северниот дел на Општина Струга (до 2004 година, во составот на Општина Луково), односно во западниот дел на Струшкото поле. Нерези е ридско село и лежи на надморска височина од 720 до 900 метри. Од градот Струга е оддалечено 26 километри.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Населението на Нерези се најмногу се занимава со сточарство поради самата конфигурација на теренот. Истотака во помала мерка е застапено полјоделството, а се одгледува и познатиот домат „воловско срце“, кој е многу застапен во струшкиот регион.

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година во Нерези живеат 213 жители, 212 Македонци и 1 Србин.[1]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Свети Ѓорѓија великомаченик== Културни и природни знаменитости == Нерези во рамките на своите културно историски знаменитости вбројува една Црква и три Манастири. Св.Ѓорѓија Великомаченик Св.Спас Воведени на Пресвета Богородица Св.Никола

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Трајан Мартиноски

М-р Отец Ристе Наумоски

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]