Неаполски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Неаполскиот залив

Неаполскиот залив (италијански: Golfo di Napoli) се простира вон југозападнто крајбрежје на Италија (покраина Неапол, регион Кампанија). Западно гледа кон Средоземното Море. На север се граничи со градовите Неапол и Поцуоли, на исток со планината Везув, а јужно со Сорентскиот Полуостров и неговиот главен град Соренто; Овој полуостров го двои Неаполскиот од Салернскиот Залив.

Во самиот залив се сместени островите Капри, Искја и Прочида. Оваа област е важна туристичка дестинација за Италија со римските рушевини во некогашните градови Помпеја и Херкуланеум (уништени во 79 год. со ерупцијата на вулканот на Везув).