На Шчеќински Залив

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

На Шчеќински Залив (германски: Am Stettiner Haff) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Егезин.

Општинската заедница На Шчеќински Залив се состои од следниве општини:

 1. Албек
 2. Алтварп
 3. Егезин
 4. Грамбин
 5. Хинтерзе
 6. Леополдсхаген
 7. Липгартен
 1. Либс
 2. Луков
 3. Мајерсберг
 4. Менкебуде
 5. Торгелов-Холендерај
 6. Фогелзанг-Варзин