Национална банка на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национална банка на Украина
Національний банк України
Зградата на Националната банка на Украина
Зградата на Националната банка на Украина
Седиште ул. Институтска бр. 9, Киев, 01601
Основана 1992
Гувернер Сергиј Арбузов
Земја Украина
Валута гривна
ISO 4217 UAH
Каматна стапка 7,75%
Страница www.bank.gov.ua

Националната банка на Украина (украински: Національний банк України) претставува централна банка на Украина. Зградата во која е сместена централата е изградена во периодот 1902-1934 и се наоѓа на ул. Институтска бр. 9 во Киев.[1]

Гувернери[уреди]

Име Во служба
Володимир Матвиенско 1991–1992
Вадим Хетман 1992
Виктор Јушченско 1993–1999
Володимир Стелмах 2000–2002
Сергиј Тигипко 2002–2004
Володимир Стелмах 2004–2010
Сергиј Арбузов 2010–сеуште

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]