Национален парк Папароа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национален парк Папароа
Paparoa National Park
МСЗП - Категорија II (Национален парк)
Национален парк ПапароаPaparoa National Park
Карта на Нов Зеланд
Карта на Нов Зеланд
Место Западно Крајбрежје
Најблизок град Пунакаики
Координати 42°05′ ЈГШ 171°30′ ИГД / 
Површина 305,6 км²
Основан 1 јануари 1987
Управен орган Служба за заштита на природата
Прочуените „Карпи-палачинки“ (Pancake Rocks) во националниот парк Папароа

Националниот парк Папароа (англ. Paparoa National Park) се наоѓа на западното крајбрежје на Јужниот Остров на Нов Зеланд.

Паркот е основан во 1987 г. и зафаќа површина од 306 км².[1] Паркот се протега од крајбрежјето, па сè до врвот на планата Папароа. На север се наоѓа посебен дел од паркот, низ чие средиште тече потокот Анануи.

Паркот заштитува варовничко карстно подрачје. Во него има неколку пештери, а една од нив е туристичка атракција. Најголемиот дел од паркот е пошумен со најразновидна вегетација.

На самиот крај на паркот е сместено малото селце Пунакаики.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]