Натаниел Хоторн

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Натаниел Хоторн
Nathaniel Hawthorne old.jpg
Натаниел Хоторн во 1860-те
Занимање писател, раскажувач
Правец романтизам

Натаниел Хоторн (англ. Nathaniel Hawthorne, 4 јули 1804 - 19 мај 1864) е американски писател на романи и кратки приказни. Натаниел Хоторн бил роден во 1804 во Салем, Масачусетс со името Nathaniel Hathorne, но подоцна името го променил во Nathaniel Hawthorne. Хоторн завршил со образование во 1825 година. Хоторн подоцна ја објавил својата прва книга во 1828. Подоцна тој објавил и уште неколку раскази што ги вметнал во колекцијата на раскази „Двапати прекажани приказни“. Во своите дела, Хоторн се инспирирал од пуританизмот и од локалниот живот во САД.

Избрани дела[уреди]

Романи[уреди]

  • Septimius Felton; or, the Elixir of Life (1872)
  • Doctor Grimshawe's Secret (1882)

Збирки раскази[уреди]

  • Големото камено лице и други приказни од Белата Планина (1889)
  • The Celestial Railroad and Other Short Stories

Дејвид Сван (1858)

Избрани раскази[уреди]